hedinmortensen Postęp

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Nie będzie błędem stwierdzenie, że unikanie badań kontrolnych jest krokiem do zwiększenia ryzyka zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Niestety ich skala jest tak duża, że nie mamy pewności, czy nie będzie dotyczyć to także nas.

Dlatego oprócz badań niezbędne jest zmienienie dotychczasowego trybu życia. Jak już wiadomo wszelkie niekorzystne oddziaływanie na nasze zdrowie wynika z błędów, które nagminnie popełniamy.

Wobec powyższego konieczne jest zwolnienie tempa, przewartościowanie priorytetów i odpowiedzenie sobie na pytanie, dokąd zmierzamy. Zmianie podlega wiele ważnych elementów, które tworzą całą listę nakładających się na siebie przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Przede wszystkim należy wprowadzić jakikolwiek ruch, przynajmniej raz w tygodniu długi spacer, siłowania, czy basen. Zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa, spożywanie wody mineralnej.

A także rezygnacja z używek, alkoholu, papierosów. Tego typu ograniczenia mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych.