Posted on: 3 sierpnia 2018 Posted by: Wiktor Comments: 0

Zakup swojego własnego mieszkania to jedna z najważniejszych i zarazem najpiękniejszych chwil w całym naszym życiu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to w zakupionym właśnie domu możemy spędzić dziesiątki lata naszego życia. To również on może być azylem dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Nic więc dziwnego, że każdy chciałby zrealizować swoje założenia i spełnić marzenia.

Aby jednak sobie to zagwarantowa, trzeba pozostać uważnym na każdym etapie zakupu własnych czterech ścian – zarówno podczas wyszukiwania ofert, jak i samego kupna, ale także w trakcie odbierania nieruchomości. Dotyczy to zresztą nie tylko domów i mieszkań, ale także powierzchni biurowych i wszystkich innych budynków. O czym powinniśmy pamiętać przed odbiorem domu czy biura? Niektórzy do właściwego odbioru budynku zatrudniają fachowca, który bardzo szybko może ocenić lokal i jego stan, natomiast niekiedy takiej możliwości nie mamy. W takiej sytuacji dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób samodzielnie odebrać mieszkanie i na jakie aspekty powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Dodatkowo, do odbioru należy się również właściwie przygotować, zabierając ze sobą różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym sprawdzimy, czy wszystko jest tak, jak być powinno:

  • kątownik,
  • poziomica,
  • taśma miernicza,
  • mała piłeczka,
  • kartka o dużej gramaturze,
  • nić z ciężarkiem,
  • próbnik prądu, zapalniczka.

Część z tych przyrządów – jak kartka, piłeczka czy zapalniczka – mogą z pozoru wydawać się mało potrzebne, ale każdy z wyżej wymienionych znajdzie swoje zastosowanie i pomoże nam określić, czy stan lokalu jest taki, jak zostało to zapisane w dokumentach. W końcu każdy chciałby odebrać mieszkanie dokładnie takie, jakiego oczekiwaliśmy.

Jakie pomiary wykonać przy odbieraniu mieszkania lub innej nieruchomości?

Pierwszą rzecz, jaką powinniśmy zrobić po wejściu do odbieranego przez nas lokalu, to dokładnie zmierzenie wszystkich jego wymiarów.

Przy wykonywaniu pomiarów należy od razu porównywać, czy wszystkie pomiary zgadzają się z tym, co zostało zawarte w dokumentach. Tutaj przyda nam się więc między innymi taśma miernicza czy kątownik. W następnej kolejności możemy przejść do sprawdzenia pionu i poziomu, do czego wykorzystamy piłeczkę lub poziomicę, które pozwolą nam stwierdzić, czy podłoga jest poprawnie wypoziomowana. Poziomicą można również łatwo sprawdzić wypionowanie ścian naszego nowego domu, choć tutaj wykorzystać można też nić z ciężarkiem.

Kolejne rzeczy, jakie należy sprawdzić, to między innymi okna i drzwi, a mianowicie to, jak się otwierają i czy są szczelne. Ten drugi test możemy przeprowadzić z kartką papieru – wystarczy przyłożyć ją do framugi i zamknąć. Jeśli uda nam się ją wyciągnąć to wniosek jest prosty: okna nie są szczelne. Na koniec trzeba jeszcze sprawdzić wszystkie instalacje, począwszy od instalacji elektrycznej (tutaj przyda się próbnik prądu), poprzez instalację wodną, a skończywszy na instalacji gazowej (do jej sprawdzenia możemy wykorzystać zapalniczkę).

Wszystkie błędy i usterki, jakie znajdziemy, powinny zostać spisane w protokole odbioru mieszkania, gdzie powinien znaleźć się również termin, w którym zostaną one usunięte.

ul. Palacza 104, 60-274 Poznań zarządca nieruchomości poznań FALO NIERUCHOMOŚCI Architekt Toruń - PRAPA www.szczepieniazaiprzeciw.pl